Ensimmäiset artistit julkistettu
Tämän vuoden festivaali käynnistyy ruotsalaisen, 2000-luvun merkittävimpiin elektronisen musiikin yhtyeisiin kuuluvan The Knifen avajaiskonsertilla. Keväällä uuden albuminsa julkaiseva Dreijerin sisaruspari nousee lavalle keskiviikkona 7. elokuuta.
Festivaaliviikonloppuna Suvilahdessa nähdään rosoisen rockin ja murhaballadien mestarit Nick Cave & The Bad Seeds (AU), määritelmiä kaihtavan taiteen moniottelijan Blixa Bargeldin (GER) äänen ja efektien täyttämä sooloesitys, sekä räävittömän rapin uusi sankaritar Azealia Banks (US) ja maailmantähteyteen vahvasti matkalla oleva amerikkalainen R&B-laulajatar Solange. Ohjelmiston ulkomaalaisartistien joukosta löytyvät myös indiepoppia ja folkia yhdistelevä Of Monsters and Men (IS), ruotsalainen uuden polven psykedelian supertulokas Goat sekä punkista vaikutteita ammentava queer-räppäri Mykki Blanco (US). Klubimusiikin osalta ensimmäinen artistikiinnityksemme on teknon ja housen rajapintaa ennakkoluulottomasti samoileva Karenn (UK).
Flow’ssa kuullaan jälleen myös afrikkalaisia rytmejä, kun kongolainen Jupiter & Okwess International sekä ghanalaisen highlife-perinteen avainvaikuttajiin kuuluva Ebo Taylor & the Odapajan esiintyvät.
Kotimaisia kiinnityksiä ohjelmistossa edustavat tunnelmallista elektronista äänimaisemaa tarjoileva Sarah Kivi & Non Orchestra sekä R&B-suosikki Karri Koira.
Julkaisemme lisää artistikiinnityksiä sekä taide-, puhe- ja elokuvatarjontaamme pitkin kevättä. Myös päiväkohtainen artistilistaus tarkentuu kevään aikana, kun myyntiin tulevat yhden ja kahden päivän liput. Tällä hetkellä myynnissä ovat kolmen ja neljän päivän liput sekä rajoitettu määrä lippuja avajaiskonserttiin.
Taidetta, designia ja elokuvia
Festivaalimme taide- ja designsisällöt koostuvat tänäkin vuonna monenkirjavasta valikoimasta kuva- ja yhteisötaidetta, huipputason muotoilua ja elokuvia.
Festivaaliravintolat nyt julki
Festivaalialueella nähdään tänäkin vuonna joukko Helsingin parhaita ravintolatoimijoita, jotka tarjoilevat vivahteikkaita annoksia aina pohjois-afrikkalaisista ja aasialaisista makuelämyksistä suomalaiseen koti- ja lähiruokaan.
Lataa Flow-lehti iPadille
Aikaisemmin julkaisemamme printtilehden rinnalla on lanseerattu myös englanninkielinen digiversio iPadille.
Kaikki lipputyypit nyt myynnissä
Kaikki lipputyypit ovat nyt myynnissä Tiketissä (p. 0600-1-1616). Tarjolla on neljän, kolmen ja kahden päivän lippupaketteja, sekä yhden päivän festivaalilippuja.
The Other Sound -kokonaisuus valmis
Kokeellisen musiikin The Other Sound -kokonaisuus valtaa Cirkon tilat festivaaliviikonloppuna, kun kansainväliset ja kotimaiset esiintyjät luovat hulppean skaalan minimalistisesta ja elektronisesta soinnista popin sekä folkin äärirajoille ylettyviä äänimaisemia.
Flow-lehti nyt jakelussa
Uusinta lehteä saa valikoiduista jakelupisteistä ympäri Helsinkiä sekä muilla paikkakunnilla. Lehden jutuissa käsitellään mm. musiikin, kaupunkikulttuurin, kuvataiteen ja muotoilun ilmiöitä.
Cat Power lisätty ohjelmistoon
Nykypäivän arvostetuimpiin vaihtoehtoartisteihin lukeutuva Cat Power (US) liittyy ohjelmistoomme.
Balloon 360° -lavan ohjelma valmis
Ainutlaatuisen, tunnelmaltaan intiimin Balloon 360° -lavan ohjelmistoon liittyvät amerikkalaissaksofonisti Ravi Coltrane yhdessä kvartettinsa kanssa, multi-intsrumentalisti, psykedelisen barokkipopin taituri Jacco Gardner (NL) sekä kotimaisen jazzkentän kärkinimiä.
Moderat, Austra ja muita ohjelmistoon
Moderat (GER), Austra (CA), Woods (US), Factory Floor (UK), Nicole Willis & The Soul Investigators (US/FI) sekä Samae Koskisen Korvalääke (FI) liittyvät ensi kesän ohjelmistoomme.
My Bloody Valentine, Grimes ja monta muuta
22 vuoden levytystauolta ylistetyllä m b v -levyllään palannut, myyttinen My Bloody Valentine (IE), kirjavalla vaihtoehtoelektrollaan hurmaava Grimes (CA) ja folk-maestro José Gonzálezin luotsaama ruotsalaisyhtye Junip sekä monta muuta lisätty ohjelmistoon.
Tule talkoolaiseksi – haku nyt käynnissä
Tämän vuoden festivaalin talkoolaishaku on nyt käynnissä. Haemme aktiivisia ja omatoimisia vapaaehtoisia mm. festivaalin rakennus- ja purkuvaiheeseen, somistukseen ja myyntitehtäviin.
Ehdota esiintyjää Heineken Open Source Stagelle
Flow’ssa nähdään myös tänä vuonna Heineken Open Source Stage. Yllättäviä ja nousussa olevia artisteja etsivälle lavalle voi kuka tahansa ehdottaa suosikkiaan.
Bat For Lashes ja muut uudet esiintyjät
Bat For Lashes (UK), Julia Holter (US) ja Hudson Mohawke (UK) sekä kotimaiset Black Lizard, Jaakko Eino Kalevi ja Aino Venna liittyvät tämän vuoden ohjelmistoomme. Lisäksi lanseeraamme uuden Magazine-osion sivuillemme.
Spotify-soittolista päivitetty
Soittolistalta löytyy kappaleita tämän vuoden esiintyjiltä. Lisäämme kappaleita sitä mukaa, kun uusia artistikiinnityksiä julkaistaan.
Lisää esiintyjiä ohjelmistoon
Post-rockin kulmakiviin kuuluva eeppinen Godspeed You! Black Emperor (CA) sekä utuisesta äänimaisemastaan tunnettu popduo Beach House (US) nähdään Flow’ssa! Lisäksi ohjelma täydentyy kotimaisilla eturivin artisteilla ja kokoonpanoilla.
Uusia nimiä ohjelmistoon
Kansainvälisen hiphop-kentän kuumin nimi Kendrick Lamar (US) ja Haim (US) sekä AlunaGeorge (UK) lisätty ohjelmistoon.
Vuoden 2013 harjoittelijahaku nyt käynnissä
Tarjoamme seitsemälle alasta kiinnostuneelle opiskelijalle tai vastavalmistuneelle mahdollisuuden päästä tutustumaan festivaalityöhön tuotannon tai viestinnän harjoittelijana.
Kraftwerk 3D Show ja muita uusia nimiä
Flow-viikonlopun esiintyjäkaarti laajenee elektronisen musiikin kärkinimillä. Ohjelmistoon on lisätty alan pioneeriyhtye Kraftwerk (GER), sekä Tensnake (GER), Todd Terje (NO), Maya Jane Coles (UK) ja Disclosure (UK).
Lipunmyynti on alkanut
Keskiviikon 7.8. The Knifen avajaiskonsertti on Nokia Blue Tentissä, jonne myydään rajoitettu määrä lippuja.
Nokia proudly presents: Flow Festival – The Documentary
Nokian ja Pablo Filmsin Flow-dokkari vuodelta 2011.